ویژه ها
خانه » دین و اندیشه » انسان شناسی

انسان شناسی

  • تکامل انسان به سوی خدا در مسیر جامعه

    تکامل انسان به سوی خدا در مسیر جامعه

    سید محمدطباطبائی* تکامل هر فرد عبارت است از تکامل نفسانی او و تکامل اجتماعی ،تکامل مجموع افراد جامعه. لیکن این دو یک بحث نیست بلکه هریک بر دیگری تأثیر می گذارد و در جامعه شناسی در قالب ارتباط جامعه و ...

تکامل انسان به سوی خدا در مسیر جامعه

سید محمدطباطبائی* تکامل هر فرد عبارت است از تکامل نفسانی او و تکامل اجتماعی ،تکامل مجموع افراد جامعه. لیکن این دو یک بحث نیست بلکه هریک بر دیگری تأثیر می ... ادامه مطلب »

حقوق بشر؛پارادوکس تئوریک و تناقضات عملی

مبانی حقوق بشری غرب که موازین حقوق بشر و اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهدات حقوق بشری بر پایه آن بنا شده است، کدامند؟ مبانی حقوق بشر بر اساس اصول ... ادامه مطلب »

مجموعه مقالات اندیشمندان درباره آزادی در نگاه تطبیقی (اسلام، لیبرال دموکراسی)

آن چه در این فایل می خوانید پیرامون الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت است در شش محور: محور اول: فلسفه ، مبانی و شاخص های آزادی در اندیشه اسلامی محور ... ادامه مطلب »

حق یا تکلیف ؟ مسئله این است!

ما در جامعه امروزی خود با این پرسش مواجه هستیم که آیا انسان محق است یا مکلف؟ به عبارت دیگر ، از لحاظ حقوقی ، هستی شناسی و انسان شناسی بررسی ... ادامه مطلب »

تقلید یا عقل گرایی؟ چه تناسبی میان این دو یافت می شود؟

چه معنا دارد تقلید کنیم؟ مگر تقلید کار میمون نیست؟ مگر خدا به ما عقل نداده تا خودمان بیندیشیم؟ چرا باید کاری کنم که عقل من آن را نمی فهمد؟ ... ادامه مطلب »

چیستی فطرت الهی انسان

تعریف فطرت وطبیعت: « فطرت وطبیعت،هر دو از قوای روحانی انسان اند؛با این تفاوت که فطرت،نحوه هستی روح بلند انسانی است و مرتبه وجودی آن،نسبت به طبیعت بالاتر است،وطبیعت نیروهای ... ادامه مطلب »

چرا باید بنده خدا باشیم؟

شاید برای برخی این پرسش مطرح باشد که چرا ما باید خدا را بپرستیم و چرا گاهی مجبوریم کاری را انجام دهیم که با عقلمان جور نمیاید ؟ درست است ... ادامه مطلب »

مقاله ای در تبیین نسبت خدا و انسان

ادامه مطلب »

داغ کن - کلوب دات کام محبوب کن - فیس نما