ویژه ها
خانه » دین و اندیشه » امام شناسی

امام شناسی

  • آیا امام حسن عسکری (علیه السلام) فرزندی داشته؟

    آیا امام حسن عسکری (علیه السلام) فرزندی داشته؟

    « از چند راه می توان اثبات کرد امام حسن عسکری (علیه السلام) دارای فرزند بوده است. الف: در احادیث و رویات زیادی از پیغمبر اکرم و ائمه اطهار تصریح شده است که از : حسن بن علی بن محمد، فرزندی به وجود خواه...

آیا امام حسن عسکری (علیه السلام) فرزندی داشته؟

« از چند راه می توان اثبات کرد امام حسن عسکری (علیه السلام) دارای فرزند بوده است. الف: در احادیث و رویات زیادی از پیغمبر اکرم و ائمه اطهار تصریح ... ادامه مطلب »

معنای انتظار فرج، معنای انتظار ظهور

«یک نکته در باب مسئله‌ی مهدویت این است که شما در آثار اسلامی، در آثار شیعی میبینید که از انتظار ظهور حضرت مهدی تعبیر شده است به انتظار فرج. فرج ... ادامه مطلب »

امام حسین (ع) عامل بقای اسلام

«بی‌گمان برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) یکی از شعائر بزرگ شیعیان محسوب می‌شود که در طول تاریخ توانسته ارزش‌های مکتب تشیع را حفظ کند و از نسلی به نسل دیگر منتقل ... ادامه مطلب »

فعالیت های تشکیلاتی امام باقر (علیه السلام)

« کار دیگری در زندگی آن حضرت هست که آن عبارت است از تشکل. یعنی چه؟ یعنی این معارف را ، همین تغییر فرهنگی و مبارزه فرهنگی را یک وقت ... ادامه مطلب »

ورود امام رضا علیه‌السلام به ایران و پذیرش این ولایتعهدی، چه تأثیرات فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان داشت؟

«ورود امام رضا علیه‌السلام در ایران و متبرک شدن خاک این کشور به قدوم ایشان، فواید فراوانی را به همراه داشته که نخستین آن‌ها حضور گسترده‌ی علویان و خویشاوندان حضرت ... ادامه مطلب »

مواجهه امام صادق (علیه السلام) با نهضت ترجمه چگونه بود؟

«زمینه های نهضت ترجمه در اواخر دوره بنی امیه آغاز و در اوایل دوره بنی عباس شدت گرفت و بعدها به اوج رسید و مباحثی چون فلسفه، نجوم، ادبیات، طب، ... ادامه مطلب »

اقتدار، مظلومیت و پیروزی در زندگی امیرالمؤمنین(ع)

« در شخصیت، زندگی و شهادت این بزرگوار، سه عنصر که ظاهراً با یکدیگر چندان هم سازگاری ندارند ، جمع شده است. این سه عنصر عبارت است از :اقتدار،مظلومیت و ... ادامه مطلب »

با توجه به مقام عصمت ائمه(علیهم‌السلام)، استغفار آنها به درگاه خداوند به چه معناست؟

حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی به پرسشی درباره علت استغفار پاسخ گفته است. استغفار برای اولیای خداوند جنبه دفع و برای ما جنبه رفع دارد؛ یعنی ما استغفار می‏کنیم تا ... ادامه مطلب »

دگرگونی های اجتماعی و مسأله انتظار

این که چه علل و عواملی باعث دگرگونی های اجتماعی است، سؤال اصلی و محوری این نوشتار را تشکیل می دهد و با توجه به بضاعت علمی و منابع موجود ... ادامه مطلب »

جهاد امیرالمؤمنین در میدان حکومت

« بُعد دیگر از زندگی امیرالمؤمنین در میدان حکومت است… اصلاً معنای حکومت را عوض کرد. او تجسم حکومت الهی ، تجسم آیات قرآن در میان مسلمین ، تجسم «أشداء ... ادامه مطلب »

داغ کن - کلوب دات کام محبوب کن - فیس نما