ویژه ها
خانه » تاریخ معاصر » پیش از انقلاب

پیش از انقلاب

۶ شاهد تاریخی از پیمان‌شکنی آمریکا در رابطه با اصلی‌ترین متحد خود

پس از جنگ دوم جهانی، آمریکا به عنوان اصلی‌ترین قدرت بین‌المللی مطرح شد. درواقع ایالت متحده در این جنگ سیاست‌هایی را اتخاذ کرد تا روند جنگ تنها به نفع خودش ... ادامه مطلب »

پشت پرده افزایش قیمت نفت در دوره پهلوی چه بود؟

زکی یمانی در دیدار با سفیر آمریکا در حجاز، از روش هنری کیسینجر گله کرد و گفت: «کسینجر از پایین آمدن بهای نفت سخن می‌گوید ولی در خفا به هر ... ادامه مطلب »

برگی از دفتر تاریخ؛ با نخستین فراماسونرهای ایرانی بیش‌تر آشنا شویم

ورود فراماسونری به ایران ابتدا ازطریق هند و بعد ازطریق عثمانی و فرانسه و انگلستان صورت گرفت … به گزارش بصیرت جویان به نقل از «خبرگزاری دانشجو»؛ فراماسونری در اصطلاح خاص ... ادامه مطلب »

امام کجا گفت آب و برق مجانی می‌شود

مطرح شدن و پرداختن صریح و بی تعارف به شبهات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، نه تنها امری پیراسته از عیب است، بلکه تکلیفی ضروری و لازم برای آگاهان و دوست ... ادامه مطلب »

مروری بر روابط میان ایران و رژیم اشغالگر قدس

تاریخچه کوروش در سال ۵۳۸ قبل از میلاد، هنگامی که بابل را به تسخیر درآورد، یهودیان آن منطقه را که در بیداد ۶۰ ساله بابلیان اسیر بودند، آزاد کرد؛ این ... ادامه مطلب »

ناگفته های ۱۶ آذر به روایت شهید چمران

حدود ساعت ۱۰ صبح موقعی که دانشجویان در کلاس‌­ها بودند، چندین نفر از سربازان دسته “جانباز ” به معیت زیادی سرباز معمولی رهسپار دانشکده فنی شدند. ما در کلاس دوم ... ادامه مطلب »

اسنادی از ساواک در رابطه با ۱۶ آذر و روز دانشجو+تصاویر

گزارش ساواک تهران در خصوص اظهارات مجید ضیائی ( عضو کمیته دانشگاه ) به نقل از اللهیار صالح مبنی بر تکذیب مخالفت خود با برگزاری مراسم روز دانشجو به دنبال مراجعه ... ادامه مطلب »

رفتارشناسی محمدرضا پهلوی در محرم +عکس

 شخص امام خمینی هم در محرم ۴۲ به محلات مختلف سرکشی کرد و به دیدار هیئت‌‌های محلات کوچه حکیم، گذر جدا، عشق علی، چهل اختران، کوچه آذر، تکیه ملامحمود و… ... ادامه مطلب »

آیا کودتایی علیه مصدق بود (ادامه مصاحبه)

  من با مطالعه و بررسی اسناد و مدارک تاریخی آن دوران، به ویژه اسناد وزارت امورخارجه امریکا به این نتیجه رسیدم که منحل کردن مجلس طرح و نقشه انگلیسی ... ادامه مطلب »

کودتایی علیه مصدق شکل نگرفته است (مصاحبه)

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مرداد ماه در تاریخ معاصر کشور ما آستن حوادث و وقایع زیادی بوده است که کودتای ۲۸ مرداد در سال ۱۳۳۲یکی ... ادامه مطلب »

داغ کن - کلوب دات کام محبوب کن - فیس نما